Czym jest stan flow?

Stan flow to moment, kiedy w stu procentach oddajemy się wykonywanej aktualnie czynności, a nasza efektywność osiąga możliwie najwyższy poziom. Czas nie gra wówczas roli, podobnie jak uczucie głodu czy zmęczenia.
Korzyści płynące ze stanu flow
Flow jest zawsze pozytywnym i bardzo głębokim doświadczeniem. Psycholodzy określają go nawet mianem „idealnego stanu decyzyjnego”. Jak pokazują badania, w czasie stanu flow nasza kreatywność rośnie do 700 procent, produktywność – 500 procent, a nauka umiejętności – 200 procent.
Flow a nasz mózg i neurochemia
W czasie flow dochodzi do dezaktywacji niektórych części mózgu po to, by świadome, mentalne procesowe informacji, które jest powolne i energetycznie kosztowne, przełączyć na procesowanie nieświadome, charakteryzujące się szybkością i energetyczną wydajnością. Czasowo wyłączają się tu między innymi części mózgu odpowiedzialne za postrzeganie czasu, wewnętrzną narrację i poczucie tożsamości oraz stanowienie granic między nami, a otaczającym nas światem.
Stan flow jest również silnie uzależniający. Obecna w tym stanie neurochemia ma odpowiedniki w postaci pięciu najczęściej używanych na świecie narkotyków:
Serotonina – odpowiada za poczucie szczęścia i bliskości; jej odpowiednikiem jest MDMA
Anandamin – powoduje dobre samopoczucie i wzrost kreatywności; jego odpowiednik to THC
Noradrenalina – pobudza, wzmaga zaangażowanie; jej odpowiednikiem jest speed
Dopamina – powoduje wzrost zaangażowania i koncentracji; odpowiednik – kokaina
Endorfiny – wzmagają uczucie relaksu, mają działanie przeciwbólowe; odpowiednik to heroina

Dodaj komentarz