Dlaczego Polacy jeżdżą bez OC?

Polacy jeżdżą bez OC

Aktualnie po polskich drogach jeździ około 80 – 90 tysięcy nieubezpieczonych samochodów. Co jest najczęstszą przyczyną tego, że auta nie ubezpieczamy?
Okazuje się, że najczęściej powód jest prozaiczny – zapominamy opłacić polisę po wygaśnięciu tej opłaconej przez poprzedniego właściciela. Aż 40% wykrytych nieubezpieczonych podaje właśnie taką sytuację jako powód braku OC. Nie pamiętamy o tym, że polisa osoby, która auto sprzedaje, jest ważna tylko do dnia, do którego została zawarta i nie przedłuża się w żaden sposób automatycznie. Ponadto zapominamy także o tym, że wygasła umowa podpisana przez nas. Przyznaje się do tego około 24 procent badanych.

Kolejnymi powodami braku obowiązkowego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest przekonanie, że za samochód, który jest niesprawny oraz go nie używamy, składki opłacać nie trzeba, a także klasycznie brak środków, aby takie ubezpieczenie zapłacić. Czasem zapominamy także opłacić polisy po zakupie samochodu sprowadzonego z zagranicy. Co prawda urzędnicy rejestrujący auto najczęściej przypominają o konieczności opłacenia składki po jej wygaśnięciu, jednak często po prostu wypada nam to z głowy.

Z roku na rok stosowane są narzędzia, dzięki którym wykrywalność kierowców bez ważnego OC wzrasta. Informacje z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych pozwalają skutecznie typować nieubezpieczonych kierowców. Algorytmy systemu przeszukują je zarówno pod względem zamkniętych, jak i otwartych przerw w ubezpieczeniu. Poza tym dużą ilość nieubezpieczonych wykrywają także organy zewnętrzne takie jak policja, wydział komunikacji czy straż graniczna.
(MM / Fot. Pixabay/cc0)

Dodaj komentarz