Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?
Wybierasz się na wakacje albo w daleką podróż? Przyda się polisa w pigułce -dla bezpieczeństwa własnego i bliskich. Jak wybrać właściwą ofertę? Szczegóły poniżej.
Ubezpieczenie turystyczne chroni przed nieprzewidzianymi wydatkami w trakcie podróży oraz podczas trwania urlopu. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile kosztuje leczenie za granicą – np. pobyt w szpitalu, powrót do kraju, rehabilitacja itd. Również opóźniony samolot albo kradzież bagażu to dodatkowe koszty i stres. Najlepiej zatem zainwestować i zyskać spokój ducha oraz ochronę. Coraz więcej osób decyduje się zatem na dodatkową polisę.
Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na kilka szczegółów – przede wszystkim najważniejszą składową ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia, gdyż zwykle najdrożej płacimy za kłopoty ze zdrowiem. Wizyta u lekarza, hospitalizacja, transport, lekarstwa, środki medyczne itd. – lista jest znacznie dłuższa.
Warto wiedzieć, że na terenie Europy, częściową pomoc medyczną zapewnia nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – popularnie zwana „EKUZ”, a minimalną bezpieczną samą gwarantowaną jest 20 000 euro. Jeśli chodzi o podróże po Europie, polecana turystom suma gwarantowana powinna wynosić jednak nie mniej niż 30 000 euro, a wyjazdy poza Stary Kontynent – co najmniej 60 000 euro.
Jeśli więc wybierasz polisę, kryterium decydującym nie powinna być jej cena, lecz zakres ochrony. To, co dana oferta obejmuje powinno być jak najlepiej dopasowane do miejsca, celu podróży i liczby uczestników.
Ubezpieczenie turystyczne to podstawowa ochrona dla podróżujących – zarówno w trakcie wyjazdów krajowych, jak i międzynarodowych. Zwykle jej zakres bywa różny, zależnie od firmy, ale zapewnia najczęściej m.in. pokrycie kosztów leczenia oraz gwarantuje ochronę (w pewnym zakresie) w razie nieszczęśliwych zdarzeń.
Każdą polisę można też poszerzyć o jeszcze inne elementy, aby ją spersonalizować zgodnie z naszymi potrzebami. W ten sposób zapewnimy też sobie i naszej rodzinie jak najlepszą ochronę. Zanim jednak podpiszemy umowę, pamiętajmy, aby zapoznać się dokładnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).
KKW, foto: Lars_Nissen_Photoart /Pixabay